Opis do zdejmowania miary
1 - Wzrost - należy stanąć boso, prosto, tyłem do ściany. Dokładamy ekierkę stycznie do ściany i do głowy i odległość od podłogi do ekierki to nasz wzrost.
2 - Obwód biustu - mierzymy po linii najbardziej wypukłego punktu biustu w ten sposób żeby centymetr był na równej linii pod pachami i przez plecy. Pomiaru należy dokonać w staniku, jeśli zwykle w nim chodzisz.
3 - Obwód talii - mierzymy w najwęższym miejscu tułowia. Najlepiej w miejscu największego przewężenia tułowia (a u osób tęgich powyżej grzebienia kości biodrowej) zawiązać taśmę lub pasek w taki spósób, aby się nie przemieszczał, ale żeby też nie wrzynał się w skórę.
4 - Obwód bioder - mierzymy poziomo z uwzględnieniem wypukłości brzucha, przez największą wypukłość pośladków. Jak uwzględnić wypukłość brzucha w pomiarze bioder? Można brzuszek obłożyć kawałkiem kartonu z bloku technicznego i mierząc biodra centymetr z przodu przeprowadzić po kartonie. Dzięki temu żadna spódnica, ani spodnie nie będą zbyt obcisłe w biodrach
5 - Szerokość ramienia - mierzymy od nasady szyi do kuli ramienia (możesz posiłkować się np. dopasowaną bluzką koszulową i zmierzyć jej szerokość ramienia)
6 - Długość rękawa - mierzymy zawsze przy lekko zgiętej ręce w łokciu od kulki ramieniowej przez łokieć do nadgarstka
7 - Obwód szyi - mierzymy przy nasadzie szyi (z tyłu powyżej siódmego kręgu szyjnego)
8 - Obwód przedramienia - mierzymy w najszerszym miejscu przedramienia
9 - Obwód uda - mierzymy tuż pod pośladkiem
10 - Długość tyłu do talii - mierzymy od siódmego kręgu szyjnego do linii talii (wykorzystaj taśmę zawiązaną do mierzenia obwodu talii).